Çankırı medyum

Çankırı medyum hocaların dini ayin ve ritüellerde büyük bir payı vardır. Allah’a kurban olarak sunulan her şey, duaların kabulü için kullanılmaktadır. Çankırı medyum kurban olarak sunulan şeyler canlı olabileceği gibi bitki, yiyecek, süs, tütsü, içecek, tahıl ve mücevher gibi şeylerden de oluşabilir. Çankırı’da Allah’a sunulan adaklar onunla irtibat kurmaya çalışan medyumların kendi vücudundan bazı organları keserek işlevsiz bırakmaya ihtiraslarını sınırlama şeklinde de olabilir. Eskiden Çankırı medyum hocaların kullandığı kimi ayin ve adetler bu hususta örnek olabilecek bir davranışt

Bu yazımızda siz değerli okurlarımızda gelen sorulardan birkaçını cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle ilgi gösteren ve mesaj atıp soru soran herkese teşekkür ederim. Ancak bu yazımda tüm soruları cevaplayamayacağım. Bir veya iki soru cevaplayacağım kalan soruları da umarım zaman içinde cevaplarım. Sorularını cevaplayamadığım kişiler umarım bana darılmaz. Şimdi lafı dahada uzatmadan soruları cevaplamaya başlayayım.

-İyi günler hocam medyumlar kimlerdir ve ne iş ile ilgilenirler?

Medyumlar siz değerli din kardeşlerim gibi sıkıntıları olan kişilere bildikleri ilimin, irfanın ışığında yardım etmeye çalışan kalp gözleri açık olan ve cinlere hükmedebilen din ve bilim insanlarına verilen genel isimdir. Birçok farklı kültürde medyumluk olmasına karşın bizim kültürümüzde medyumluk farklı şeyler ifade etmektedir. Bu konu ve fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

-Kendine Çankırı Medyum diye seslenen ve kendi ismini vermeyen kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Öncelikle bu kişileri iki gruba ayırabiliriz. Bir gruptaki kişilerin kimseye zararı yoktur sadece insanlara bilgi vermek amacıyla sitelerinde yazılar paylaşırlar. Bazen kendilerinin bütün iyi niyetleriyle birkaç medyumun sitesini paylaşırlar. Diğer kişiler ise kendilerine Çankırı medyum der ve sitelerinde insanları dolandırmaya çalışırlar. Bu kişilerin sitelerinde kendilerine ait yazıları dahi yoktur sağdan soldan buldukları yazıları sitelerinde kullanırlar. İnsanları dolandırmayı amaçlarlar. Bunlar yetmezmiş gibi birde diğer medyumları bitirmeye çalışırlar. Sahte siteler açarak ihbar hatları gibi isimlerle başarılı medyumları bitirmeye çalışırlar.