Elazığ medyum

Doğum gibi olaylar üzerine farklı anlamlar eklenerek kültürel bir durum oluşabilir. Bu durum toplumda anne, bebek ve akrabalarıyla alakalı toplumsal yapı içerisinde karşılanır. Eskiden gelen kültürel etmenler değişikliğe uğrayarak yada bazı durumlarda uğramadan günümüze kadar taşınmışlardır ve varlıklarını sürdürmektedirler. Bruhl’a göre imgeler, sürekli temsil ettiği yada anımsattığı şeyler arasında zihin yoluyla kurduğumuz, gözlenen nedensiz bir ilişkiyi çağrıştırır. Zihniyetler hem mistik bir şekilde hemde görünemeyen varlıklara ulaşabilmek adına belirli bazı imgeleri kullanarak ulaşabileceklerini bilirler. Elazığ medyum hocalar genellikle loğusa dönemindeki kadınları korumak için yastığın altında kuranı kerim veya muska konulmasını söylemektedirler. Yine Elazığ medyum diğer bir korunma yöntemleri ise Kuranı kerim, makas, iğne ve orak ile korunacaklarını düşünmektedirler.

Medyumlar kimlerdir ne ile uğraşır ne yapar insanlara nasıl yardım ederler?

Medyumlar kalp gözleri açık dinen her konuda bilgi sahibi bildiği dini ve fiziki ilimleri insanlara yardım etmeyi kendine hayatının amacı edinmiş kişilere verilen genel isimdir. Birçok konuda medyumlardan yardım istenir ancak yardım istenen konuları üç ana başlıkta toplayabiliriz. Bu üç başlığı en çok isteneninde en az istenenine sıralarsak ilk sırada gönül işleri ile ilgili olan işlemler vardır. Yani aşık etme ayırma barıştırma bağlama evlendirme geri getirme ve benzeri birçok işlem yer alır. İkinci sırada ise iş ve çalışmak ile ilgili işlemler vardır. Yani terfii alma bir işe kabul edilme bir işin alınması bir iş arkadaşının terfii düşmesi ya da alması gibi birçok işlem vardır. Bunlardan arta kalan kesim ise intikam amacıyla işlem yaptırmaktır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

-Elâzığ medyumlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Öncelikle Elâzığ burada bir örnektir yani kendine sadece şehrin ismi ile seslenen kişilerden bahsedilmiştir. Ayrıca başlamadan belirtmekte fayda var bahsedeceği kişiler hem şehrin ismini hem de kendi ismini verenlerle değil sadece şehir ismi ve medyum diyerek kendine medyum diyenlerle ilgili olacak. Bu kişilerde gene kendi içinde ikiye ayrılırlar. Bir kısmı tamamen zararsız olan insanlara bilgi vermek amacıyla yazılar yazan kişilerdir. Bu kişilerin ne medyumlara nede medyumlara işlem yaptıran kişilere zararı vardır. Sadece yazı yazıp insanlara bilgi verirler bazen kendilerince başarılı medyumların linkini paylaşırlar ki insanlara bir yararı olsun diye. Diğer kesim ise insanların paraları bir yana umutlarını da çalarlar. İnsanları dolandırırlar. Bu dolandırıcı olan ve kendine Elâzığ medyum diyen kişiler bunlar yetmezmiş gibi birde kendi açtıkları ve sahte olan sitelerde biz gibi başarılı medyumları karalarlar. Sahte medyum ihbar gibi sitelerle bizleri bitirmeye çalışırlar.