Vefk nedir ne işe yarar

Vefk anlam olarak bakıldığında denge anlamına gelmektedir. Medyumların yaptığı diğer işlemler gibi vefk işlemi de yapımı zorlu bir işlemdir. Hatta, diğer işlemlere göre zahmeti kat ve kat daha zordur. Bunun nedeni çok fazla kural içermesidir, vefk yapımı için bir, iki değil birçok farklı mevzuda birçok farklı kurala uymak gerekir. Bu kurallardan bazıları, denge gerektirmektedir.

VEFK YAPMAK İÇİN HANGİ KURALLARA UYMAK GEREKİR?

Havas ilminin birçok farklı dalı vardır ve bu dalların kullanıldığı farklı dini araçlar vardır. Büyü, vefk, muska, tılsım gibi birçok aracı kullanmak için havas bilmek gerekir. Havas ise aslına bakıldığında bir kurallar bütünüdür. Vefk’i kullanmak için havas kurallarına uygun olarak işlemi gerçekleştirmek gerekir. Havasın yanı sıra vefk’teki dengeyi korumak için, ebced bilmek gerekir. Vefkin işlemesi için hem havas hem de ebced’e uyması gerekir…

EBCED NEDİR?

Bu konuya başka bir yazımızda daha detaylı olarak değineceğiz zaten ama öncesinde yeri gelmişken burada ufak bir bilgi geçelim istiyorum;

Ebced Arap alfabesinde bulunan her bir harfi bir sayıya denk tutmak demektir. Yan yana bazı harfler getirerek bazı sayılar oluşturmak ya da sayıları yazıya çevirip bu yazılardan anlamlar çıkarmaya yaramaktadır. Evrendeki matematiksel düzeni düşündüğümüzde ebcedin her yerde olduğunun ve aslında her yerde kullanılabildiğinin farkına varırsınız. Vefk ebced kurallarına uygun yazıldığı için denge manası taşımaktadır.

VEFK NASIL YAPILIR?

Medyum kişiler ilk olarak kişinin derdini dinler sonrasında kişilere bakım yaparak onlara uygun olan vefk nedir, ne yapmak gerekir ona karar verirler, sonrasında kişilere özel ebcede uygun dualar hazırlarlar, sonrasında vefk için gerekli olan kâğıda, deriye, kartona bu duayı aktarırlar. Dua öyle bir kusursuzlukta ebcede uygun olmalıdır ki, hangi köşesinden bakılırsa bakılsın ebced ile toplandığında aynı değeri vermeli.

VEFK’TE DEĞİŞKEN OLAN ŞEYLER NELERDİR?

Kabaca bu değişimlerden bahsetmek gerekirse içeriğinde kullanılan malzeme değişmektedir. Vefk yazılırken mürekkep kullanıldığı gibi birçok farklı yazım malzemesi kullanılabilir. Vefkin yazıldığı ortam deri, kâğıt, karton olmak üzere birçok farklılık gösterebilmektedir. Vefklerin elementsel olarak grupları vardır. Yapılacak işlemin amacına göre bu grup (Ateş, su, toprak, hava) değişim gösterebilir. Yapı ve şekil olarak değişim gösterebilir. Yani, kare, üçgen, beşgen gibi yapısal olarak değişim gösterebilir. Bunların yanı sıra vefkin içerisinde harflerin yazıldığı yerlerin şekli ya da bu şekillerin sayısı değişebilir (üçlü, dörtlü, beşli vb.)